Величезну роль в організації учбового процесу і учбового середовища для дітей грають шкільні меблі. Основний час дитина проводить за партою, зручність або незручність якої здатна відбитися на здоров'ї дитяти, його поставі. Саме тому до меблів для шкіл пред'являються вищі вимоги, ніж до предметів домашньої обстановки. Проте до цих пір в школах можна зустріти ті ж меблі, ті ж парти, куплені ще перед здачею школи в експлуатацію. У результаті учні виявляються під дією не лише розумового, але і фізичного навантаження. Наприклад, неправильне поєднання стільця і парти здатне лише нашкодити дитині і процесу навчання. Тому меблі для шкіл мають бути функціональними, зручними, безпечними і довговічними, вона повинна відповідати сучасним вимогам ергономіки і гігієни, а також мати доречний і продуманий дизайн.
Меблі для шкіл підрозділяються на наступні види, згідно сучасним уявленням про учбовий процес і його необходимостях: 1. Робочі меблі, що включають парти, дошки, стільці, верстаки, табурети, меблі спортивного залу і тому подібне 2. Меблі підсобного характеру: вішалки, шафи, стелажі, тумби і так далі Учень контактує протягом учбового процесу переважно з робочими меблями, тому особливу увагу слід звернути на підбір цього вигляду меблів.
Виробництво меблів для шкіл є складним наукоємким процесом, який повинен відповідати багаточисельним вимогам. Лише спеціалізоване підприємство, а не невелика майстерня здатна пройти перевірку відповідності стандартам. Використання сучасних технологій і спеціалізованого устаткування дозволяє досягти того, що вироблювані меблі для шкіл виявляться надійними, травмобезопасной і довговічною. Важливо відзначити, що кількість посередників в ланцюжку "виробник - споживач" має бути мінімальним.
Як вибирати меблі для шкіл? Адже це складний і відповідальний процес, в якому йдеться про дітях і їх здоров'ї. Визначальну роль грає не позиція "подобається" - "не подобається", хоча інтер'єр шкільного класу, спортзалу або їдальні, безумовно, залежить від зовнішніх характеристик меблів і її зовнішнього вигляду, але головне - продукція повинна повністю відповідати вимогам Госту і санітарної служби. Задоволення цим вимогам - гарантія здоров'я дітей і їх безпеки.
Меблі для шкіл повинні задовольняти критеріям і сучасним вимогам, що пред'являються. Вони наступні:
1. Педагогічні 2. Санітарно-гігієнічні 3. Ергономічні 4. Виробничо-економічні 5. Архітектурно-художні. Функціональні і якісні характеристики меблів для шкіл повинні гарантовано зберігатися впродовж всього терміну експлуатації. Для учнівських столів цей термін рівний не менше 10 рокам, для стільців - до 5 років. Шкільні шафи повинні служити не менше 20 років.
Важливий матеріал, з якого виробляються меблі для шкіл. Зазвичай при виготовленні столів і корпусних меблів використовується ДСП з емісією класу Е1. Необхідно, аби торцева частина була оброблена ПВХ - це забезпечить тривалий термін експлуатації меблів. Сидіння стільця і його спинка повинні мати вигин, відповідний фізіології людини. Величина вигину визначається Гостом, тому недопустимо виробництво деталей шкільних стільців з ДСП і плоскої фанери. Дана вимога визначає не лише зручність меблів, але і її безпеку.
Меблі для шкіл повинні забезпечувати правильну посадку учня. Це досягається підбором меблів відповідно до зросту і віку учнів. Тулуб учня повинен розташовуватися вертикально, а посадка забезпечувати зіткнення стоп з підлогою або спеціальною дошкою. Правильна установка шкільних меблів також здатна надавати вплив на поставу дитини, розставляння меблів впливає і на безпеку в класі. Вважається, що між партами, як і між крайнім рядом і вікном, має бути забезпечена відстань близько 75 см. Спереду, ближче до дошки необхідно розташовувати нижчі парти. З урахуванням того, що різні діти зростають по-різному, необхідно взяти до уваги можливість установки регульованих робочих меблів для шкіл, розмір яких можна міняти в межах 2 - 4 або 4 - 6 ростових груп. Меблі для шкіл повинні не приносити труднощів з очищенням її поверхні, яка має бути гладкою. Краще всього, якщо кути виявляться закругленими - це запобіжить можливості здобуття травм дітьми в процесі навчання і під час відпочинку. Зрозуміло, що конструкція меблів для шкіл має бути стійкою і міцною і в той же час простою і надійною.
Стосуючись якісних характеристик, слід зазначити, що поверхня меблів має бути матовою, оскільки блискучі шафи, столи і інше устаткування надаватимуть на учнів сліпучу дію, що приведе до стомлюваності і негативно відіб'ється на зорових функціях. Купувати меблі для шкіл краще в розібраному вигляді з метою зручності транспортування. Збірка шкільних меблів - важлива частина виробничого циклу, від якості якої багато в чому залежать довговічність і надійність використання виробу. Необхідно, аби збірку меблів проводили фахівці, також як і її ремонт у разі потреби. Після ремонту меблі для шкіл повинні зберегти всі якості, закладені при її виробництві. Неправильна збірка і установка приведе до того, що меблі для шкіл приведуть до виникнення умов, несприятливих для здоров'я дітей. Так, особливу увагу слід звернути на збірку меблів спортивного залу, для яких особливо важливі високі показники міцності і якості виробів.
Особливо слід звернути увагу на вибір меблів для устаткування спеціалізованих приміщень (комп'ютерні і лінгафонні класи, кабінети хімії, фізики, біології). Меблі необхідно замовляти для цих класів також спеціалізовану. Наприклад, працювати за столом, який зайнятий комп'ютером, складно і незручно, тому краще всього в комп'ютерних клас замовити комп'ютерні столи. Монітор повинен розташовуватися вище за клавіатуру, а миша - як можна ближче до неї. Розташування клавіатури не під прямим кутом знижує напругу в зап'ястях рук нижче за необхідний рівень, який потрібний для роботи. Технічна безпека і санітарно-гігієнічні норми мають бути повністю дотримана при роботі із спеціалізованими меблями.
Будь-які меблі для шкіл, виготовлені відповідно до Гостів, повинні мати числову і кольорову маркіровки. Числова маркіровка наноситься на нижні поверхні кришок столів і парт, а також нижні поверхні сидінь стільців. Кольорова маркіровка розташовується на обох сторонах столу або стільця у вигляді круга, діаметр якого рівний не менше 10 мм. Можлива маркіровка у вигляді горизонтальної смуги розміром не менше 10х15 мм. Маркіровка, нанесена на меблі для шкіл, має вільно бути видимою з боку проходу між рядами.
Підсобні меблі для шкіл - це меблі для вестибюлів, холів, актових залів, бібліотек і тому подібне Вимоги до них пред'являються ті ж, що і до робочих меблів для шкіл. Хол (особливо хол перед кабінетом директора) має бути обладнаний добре і із смаком. Важливий елемент школи - вестибюль. Вішалки повинні забезпечувати гігієнічне зберігання одягу учнів і вчителів, а шкільні меблі у вестибюлі повинні забезпечувати максимальну пропускну спроможність.
|