Якщо розглядати процес створення меблів в історичному аспекті, то на самому початку її появи увага приділялася лише тому, аби форма відповідала заданій меті. І оформлення її було украй примітивним. У давньому Єгипті з'явилися перші, звичні для нас стільці і столи. Фараони використовували подібність табуретів або скринь для зберігання речей. Матеріалом служило дерево коштовних порід. Пізніше в Єгипті були створені скриньки, ліжка, і як обробка застосовували інтарсії і інкрустації з очерету і шкіри. У греків вже були токарні верстати. А римляни, розвиваючи меблеві традиції, що дісталися їм по спадку, навчилися обробляти навіть метал.
Італійські меблі втілили в собі достаток і розкіш великої римської імперії. Вже у той час, меблі, привезені з Італії, вважалися шедеврами і витворами мистецтва. Кращі зразки прикрашалися бронзовими елементами, розсипом коштовних каменів, інкрустаціями, медальйонами із золота, вставками з мармуру. Все це поступово переросло в прикмету епохи і отримало статус самостійних напрямів в мистецтві, у тому числі, і в меблевих тенденціях, поклавши початок стилів класицизму і ренесансу. Часи інквізиції на якийсь час відсунули розвиток італійських меблів, спростивши побут до міри аскетизму.
І лише в 10-м столітті Францію зуміла відновити окремі традиції створення італійських меблів. Саме у той час з'являється предмет меблів, що нагадує щось середнє між шафою і комодом з методами його обробки різьбленням. Це час втілення готичних стильових рішень, через сотню років того, що утримується від розкоші. Переломним етапом стало 15-е століття.
На тлі загального ослабіння релігії, з'явилися нові способи обробки матеріалів і нові технології. У лідерах створення меблевих шедеврів стали італійські меблі. У її основу, також, як і в архітектурі, був покладений принцип «золотого перетину». До моди увійшла античність. Матеріалами служили червоне дерево, дуб, бук, єгипетське чорне дерево. Меблі щедро прикрашалися мотивами з тканин і шкіри. У той час виникли м'які меблі - крісла, дивани і пуфи. Італійські спальні часів Ренесансу, змагалися із стилем бароко з Франції, буквально, потопаючому розкоші.
|